O škole

Jsme škola s padesátiletou tradicí. Každoročně u nás usedne do školních lavic přibližně 550 žáků.

Co nás charakterizuje a co byste v naší škole měli najít?

PODPORUJEME PARTNERSTVÍ a RESPEKT

Ve škole se potkávají žáci, pedagogové i nepedagogičtí pracovníci, rodiče. Všichni by měli mít jistotu, že k nim bude přistupováno s respektem, budou vyslyšeny jejich názory a požadavky, a to bez ohledu na věk a postavení. Základním pravidlem je slušná komunikace, vstřícnost a férové jednání.

PODPORUJEME ZDRAVÉ VZTAHY, INDIVIDUALNÍ PŘÍSTUP KE KAŽDÉMU ŽÁKOVI A POMÁHÁME TĚM, KTEŘÍ POMOC POTŘEBUJÍ

Každé dítě je ve škole součástí nějakého kolektivu, kde dostává jedinečnou příležitost naučit se zdravým sociálním vztahům. Je to však cesta, která je doprovázena chybami. Škola vytváří prostor pro chybování a pro nácvik těch správných schopností a dovedností, které nám umožní se dobře rozhodovat, vycházet s druhými, nakládat s časem. Všichni chybujeme, ale zároveň nás chyby posunují dál, abychom byli lepší. Snažíme se dětem poskytnout dostatek příležitostí a zpětné vazby, aby „natrénovaly“ respektující chování jak sama k sobě, tak i k ostatním lidem.
Od nového školního roku jsme zavedli ve všech třídách pravidelné třídnické hodiny, ve kterých bude prostor ladit třídní kolektivy, pracovat na vztazích mezi žáky, ale i třeba poznávat sebe sama. Pedagogové v naší škole se pravidelně vzdělávají v této oblasti, aby uměli reagovat na různé události a mohli být oporou a správnými průvodci dětem. Velmi důležitá je pro nás práce s dětmi, které potřebují zvláštní podporu jak v oblasti učení, tak i v oblasti osobnostní. Rodiče, děti i učitelé se mohou obrátit na speciální pedagožky, psycholožku, kariérovou poradkyni i výchovnou poradkyni. Naše odbornice ve školním poradenském pracovišti mohou pomoci s většinou nelehkých situací a problémů. V některých případech se obracíme o pomoc i na odborníky mimo školu.

PODPORUJEME RADOST Z UČENÍ, TOUHU POZNÁVAT a PROPOJOVAT ZÍSKANÉ VĚDOMOSTI S PRAXÍ

Od první třídy se děti potkají s tvořivou formou výuky a výukou, která je povzbuzuje k objevování. Učitelé využívají metody a přístupy, které podporují samostatné, logické uvažování, schopnost argumentovat. Směřujeme s dětmi ke kompetencím, které jim pomohou obstát v dnešním světě, a učíme je přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí, své vzdělání i za okolní svět. Nabízíme výuku podporující rozvoj vhodných kompetencí:

• Matematiku prof. Hejného, která doplňuje nabídku výuky matematiky. V naší škole si rodiče mohou při zápisu zvolit, kterou z metod se bude učit jejich dítě. Přístup profesora Hejného k matematice se v mnohém shoduje s naším celkovým přístupem k učení – spolupracovat, bádat, radovat se z objevů svých i objevů ostatních, pomáhat si navzájem.
  • Jazykovou přípravu od první třídy – angličtinu, od sedmé třídy přibývá druhý cizí jazyk. V současné době nabízíme němčinu, francouzštinu a španělštinu. Cizinci mají možnost si zdokonalit český jazyk v hodinách ČJ pro cizince.
  • Možnost získání mezinárodních certifikátů britské vzdělávací nadace British Council, s níž spolupracujeme již od roku 2006.
  • Ekologickou výchovu a zapojení do ekologických projektových programů. Ekologie se prolíná všemi předměty v naší škole. Navazují na ně celoškolní ekologické projekty, jako byly projekty Les do kapsy, nebo Veolia projekt – Voda.
  • Digitální kompetence a rozvoj myšlení – v hodinách informatiky se žáci seznámí nejen s uživatelskou prací na PC, ale rozvíjí celkové digitální myšlení, učí se propojovat souvislosti a informace. K tomu využívají i různé digitální pomůcky – tablety, interaktivní panely, robotické hračky, 3D tiskárnu.
  • Praktické dovednosti při hodinách dílen v plně vybavené učebně, praktických činností, jako je práce na pozemcích s bylinami, zeleninou, okrasnými květinami, nebo velkou učebnu přímo v zatepleném altánu na zahradě, kde se může plnohodnotně vyučovat a také letní učebnu ve stínu stromů, ruční práce a oblíbené hodiny vaření.
  • Projektové vyučování a podporu kritického myšlení, včetně prezentace svých výsledků
  • Akce podporující talenty sportovní, hudební, výtvarné a různě umělecké. Každoročně pořádáme soutěže Hlas Ústavky, Pražské poetické setkání, účast na různých sportovních soutěžích a olympiádách
  • Sportovní a poznávací akce, jako jsou školní výlety, školy v přírodě, lyžařské kurzy jak v Čechách, tak i v Rakousku, zahraniční výlety, adaptační kurzy pro 6. ročníky.